színek
forrás: Aranyi Lászlóné 2004.06.09. 16:23
A kínai kultúra a bölcsője a színekkel való gyógyításnak is. Egyiptomban is ismertek néhány színterápián alapuló gyógymódot. Európába azonban ez csak az utóbbi időben gyűrűzött be és vált a kutatások középpontjává. A fizika fejlődésével egyre komolyabb kutatások válnak lehetségessé, és egyre egyszerűsödhetnek, szelídülhetnek a gyógymódok.
Nem kell valakinek színterapeutának lenni, hogy tudjuk, hogy a kórház színe a zöld, a figyelemfelhívás, a tiltás színe a piros, a béke színe a fehér, ami a tisztaságot is jelenti, hogy a piros élénkít, a zöld és a világoskék nyugtat. A színek azonban gyógyítanak is.
A XIX. század és a színkutatás Az irodalmi kutatásain túl ezoterikus tanokban tett jártasságáról is híres Goethe volt az első úttörők egyike a színek kutatásában. "Színtan" című könyve tanúskodik erről. Edwin P Babbit amerikai színkutató a színterápia elméletének gyakorlati felhasználásával először világhírre szert tennie. "A fény és a szín alapelvei" címmel jelentetett meg egy munkát. Dr. Sciascia Szicíliában élt és a színek hatását kutatta, úgy, hogy a környék szegény parasztjait színekkel kezelte. Egy színfény készüléket használt, és azt hírlelték róla, hogy 70 éves korában 40 évesnek, élettel telinek és fiatalnak látszott, arcán nem volt ránc és gyűrődés.
A népi gyógymódok és a színek. A parasztasszonyok kék kendővel borították, vagy "Kékfestőbe bugyolálták" a beteg, fájdalmas testrészt. A sérülésnél keletkezett sebet is kékkel fedték be. Ezt tudományosan alátámasztották azóta, hiszen a sebek bezáródását a kék lámpafény elősegíti. 10-15 perces kék lámpás kezelés után nem csak a fájdalom szorul vissza, hanem a seb gyógyulási ideje is lecsökken. Indiában a halottak fölé vörös kendőt feszítenek, hogy a tetszhalál esetén feléledjék a halott.
A mai gyógymódok alapja: Hideg és meleg A hideg és a meleg színeket veszi figyelembe szinte minden színgyógyász. Vannak, akik csak a kéket és a pirosat, vannak, akik a négy ősi alapszínt használják, és azok, akik a témával sokat foglalkoztak, a színek teljes palettáját képesek a gyógyítás szolgálatába állítani. A színdinamikai csoportokkal a mellékelt rajzos ábra foglalkozik.
Dr. Kröber és a színösszefüggések tana Vörössel, zölddel, sárgával, kékkel, zölddel és ibolyával egyidejűleg, vagy egymás után végezte a kezeléseit a színfényforrásokkal. A következő összefüggéseket vette figyelembe: A kék összefüggésben van a leépüléssel, és a lerakódásokkal, a szervi funkciók csökkenésével, az anyagcsere termékek lerakódásával, a székrekedéssel, reumával, köszvénnyel, megfázással, depresszióval. A vörös összefüggésben van az izmokkal, a feszültésggel, az izgatottsággal, a dühöngéssel, a lázzal, a nemiséggel, a fertőzésekkel. A sárga összefüggésben van a neurasztériával, emlékezet kieséssel, beszédhibával, tüdővel, légzéssel. A zöld összefügésben van a vegetatív idegrendszerrel, a gyomorral, a nyelőcsővel, a hányással, a szédüléssel és a tályogokkal. A hatásokat egyszerű kísérlettel bizonyította. A kísérleti alanyok szemét bekötötte, majd arcukra, nyakukra, oldalról fénnyalábokat bocsátott, aztán hirtelen vörös fénnyalábot irányított rájuk, aminek következtében - anélkül, hogy tudták volna az alanyok - két karjuk a fény felé mozdult, míg a kék fénnyaláb hatására a karok a fény iránya ellen mozogtak.
Kimerült vagy felpörgetett lelkiállapotunk és a színhatások Nemrégiben egy konferencián jártam, és döbbenten észleltem, hogy az egész hallgatóság szürkébe öltözött. Néhány sötét öltöny és talán két színes holmi törte csak meg az egyhangúságot. Karl Koch után én is megfigyeltem, hogy az emberek az unalmas, füstös, szürke színeknél és a halvány rózsaszínnél szorongást él meg és unatkozik. Mondanom sem kell a konferencia résztvevői erőteljesen panaszkodtak az unalmas előadásokra. Hirtelen megjelent az emelvényen egy előadó, aki a szabvány szürke háttér tapéták helyett vöröset, kéket és lilát használt, és színes nyakkendőt hordott, és a közönség éber figyelmét azonnal birtokolta.
A színterápia alkalmazásai A színfürdő (színnel átvilágított víz, kiegészítő oldatokkal, vagy anélkül) a színek szerinti öltözet, környezet kialakítása és a színek szerinti étkezés egyaránt bevált gyakorlat. A színek sugárzását nem mindegy, mennyi ideig, milyen intenzitással sugározzuk a betegre. Az sem mindegy, hogy a sugárzás az egész testét, vagy csak egyes testrészeit éri, és azok váltakozására is figyelni kell, így óvatosan érdemes öngyógyítással próbálkozni. Inkább forduljunk szakemberhez, ha ez a barátságos gyógymód felkeltette figyelmünket.
|