kalózok
Harmat Endre 2004.06.09. 16:58
A kémkedésen és a kéjelgésen kívül a harmadik ősi tevékenység a kalózkodás. A Johnny Depp főszereplésével forgatott holllywoodi szuperprodukció, A Karib-tenger kalózai ismét ráirányították a figyelmet a tengeri fosztogatókra. Kalózok mindig is voltak, és a mai napig is léteznek. Virágkoruk egybeesett a nagy gyarmatosítás évszázadaival.
Kevéssé ismert tény, hogy a földkerekség későbbi urát, Julius Caesart egészen fiatal korában kalózok rabolták el. Ôk később megbánhatták, hogy váltságdíj ellenében szabadon engedték a nagy reményû ifjút. Caesar ugyanis azután, hogy visszanyerte szabadságát, hajtóvadászatot indított elrablói ellen.
A pápa Amerika felfedezésének esztendejében, 1492-ben, a híres tordesillasi szerződéssel gyakorlatilag felosztotta a két akkori gyarmatosító, Spanyolország és Portugália között az akkor ismert világot. Anglia csak később kapcsolódott be a nagy rablásba, gyakran úgy, hogy emberei kirabolták a kincsekkel megrakva hazaigyekvőket. Akkoriban sokszor egy hajszál választotta el az ilyen vezérek sorsában a tengernagyi egyenruhát és lovagi címet a Tower börtöncelláitól vagy a bitófától. Sir Walter Raleigh és Francis Drake legendás alakja, akiket titokzatos kapcsolat fûzött I. Erzsébet királynőhöz, többek között erre is jó példa. Drake a "királynő kalózaként” fosztogatta a spanyol hajókat, és minden kalóz keresztapjává vált. William Kidd angol hajóskapitányról mindenki tudta, hogy London parancsára áll lesben hajóival Madagaszkár előtt, hogy lecsapjon a zsákmánnyal hazainduló francia hajókra. Azt is mindenki tudta, hogy a Kidd típusú kapitányokat fillérre sohasem számoltatták el feletteseik, akik a jut is, marad is elvét alkalmazták. Egészen addig, amíg a nagypolitikai érdekek mást nem parancsoltak számukra.
Hóhérok Londonban Az uralkodó martalócaival gyakran megesett, hogy királyuk az ő bőrükre kötött alkut az általuk kifosztandó hatalom uraival. Ilyenkor persze a kalózokat "elfelejtették” értesíteni. Kidd kapitányt is megvádolták, mire a naiv kalóz hazatért Bostonba, hogy az amerikai gyarmatok angol urai előtt tisztázza magát. A feljegyzések szerint Kidd biztos volt abban, hogy formaság lesz a tárgyalás, és felmentik. Nem tudhatott arról, hogy sorsáról már döntöttek a hatalmasok. Láncra verve szállították Londonba, ahol már vártak rá a hóhérok. Ugyancsak kora egyik leghírhedtebb figurája volt a rettegett kalózvezér, Fekete Szakáll (Blabeard).
Megették a kannibált
|
|
|
Johnny Depp felélesztette a kalózok szellemét |
| Kiddhez hasonlóan ő is az amerikai brit gyarmatok partjai mentén ügyködött, urai tudtával és hasznára. Edward Teach - ez volt Fekete Szakáll "becsületes” neve - a zsákmány jelentős részét leadta Észak-Karolina brit kormányzójának. A baj akkor kezdődött, amikor Fekete Szakáll vérszemet kapott, és a saját szakállára is elkezdett hajókat fosztogatni. Vesztét az okozta, hogy Észak-Karolina mellett rákapott Virginia tartományra is. Anélkül, hogy a zsákmányból juttatott volna Virginia kormányzójának. Ilyesmibe más is belehalt már. A kormányzó csapatokat küldött ellene, Fekete Szakállt agyonlőtték, majd lefejezték. Ismét bebizonyosodott, hogy biztonságosan csak a főnök bevonásával lehet rabolni. Egy francia kalóz még rosszabbul járt. Francois L’Olonnais előszeretettel tépette ki és ette meg olyan foglyai szívét, akikért már nem remélt váltságdíjat. A sors iróniája, hogy végül ő is a kannibálok üstjében végezte.
Orgia a szigeten
|
|
|
1. A kapitány kajütje 2. Evezôk 3. Farárboc 4. Fôárboc 5. Parancsnoki híd 6. Elôárboc 7. Harang 8. Raktér 9. Horgony 10. Orrárboc |
| A kalóztörténelem legnagyobb alakja Henry Morgan volt. Az 1635-ben született walesi parasztfiú szédítő karriert futott be. Matróznak állt, megismert néhány tisztet, akik fantáziát láttak abban, hogy idegen hajókat támadnak meg. Nem tudni, mire viszi Henry Morgan, ha végig a királyi haditengerészet tagja marad. Talán altiszt lesz, fedélzetmester vagy hasonló. De ő azokhoz csatlakozott, akik többre vágytak. Morgan még húszéves sincs, és már a karibi térség ura. A történészek egyetlen kalózról sem tudnak, aki ilyen erőt gyûjtött volna össze. Fénykorában harminc hajóval és háromezer emberrel támadhatott egyszerre. Nemcsak katonai, de egyetemes vezetője volt a martalócok seregének. Kihirdette például: a harcban elvesztett jobb lábért öt, a balért négy rabszolga jár. Morgantől a fél világ rettegett, beleértve az akkori nagyhatalmak flottáit is. Nemcsak ütközeteit vezette zseniálisan, de búvóhelyeit is jól választotta meg. Egyik kedvence a mai Haitihez tartozó Tehénsziget volt. Zsákmányszerzés után éjjel-nappal folyt a dáridó - és a rum. 1699-ben, egy részeg orgia során fáklya csapódott az egyik vezérhajó, a háromárbocos Oxford lőporraktárába. 350 ember halt meg, Morgan azonban túlélte, pedig ő is a hajón volt. Így születtek meg a halhatatlanságáról szóló mesék, ám Henry Morgan mégis halandónak bizonyult. A puskapornál végzetesebb erő bírta le. Halálra itta magát.
|