kalzok
Harmat Endre 2004.06.09. 16:58
A kmkedsen s a kjelgsen kvl a harmadik si tevkenysg a kalzkods. A Johnny Depp fszereplsvel forgatott holllywoodi szuperprodukci, A Karib-tenger kalzai ismt rirnytottk a figyelmet a tengeri fosztogatkra. Kalzok mindig is voltak, s a mai napig is lteznek. Virgkoruk egybeesett a nagy gyarmatosts vszzadaival.
Kevss ismert tny, hogy a fldkereksg ksbbi urt, Julius Caesart egszen fiatal korban kalzok raboltk el. k ksbb megbnhattk, hogy vltsgdj ellenben szabadon engedtk a nagy remnyû ifjt. Caesar ugyanis azutn, hogy visszanyerte szabadsgt, hajtvadszatot indtott elrabli ellen.
A ppa Amerika felfedezsnek esztendejben, 1492-ben, a hres tordesillasi szerzdssel gyakorlatilag felosztotta a kt akkori gyarmatost, Spanyolorszg s Portuglia kztt az akkor ismert vilgot. Anglia csak ksbb kapcsoldott be a nagy rablsba, gyakran gy, hogy emberei kiraboltk a kincsekkel megrakva hazaigyekvket. Akkoriban sokszor egy hajszl vlasztotta el az ilyen vezrek sorsban a tengernagyi egyenruht s lovagi cmet a Tower brtncellitl vagy a bitftl. Sir Walter Raleigh s Francis Drake legends alakja, akiket titokzatos kapcsolat fûztt I. Erzsbet kirlynhz, tbbek kztt erre is j plda. Drake a "kirlyn kalzaknt” fosztogatta a spanyol hajkat, s minden kalz keresztapjv vlt. William Kidd angol hajskapitnyrl mindenki tudta, hogy London parancsra ll lesben hajival Madagaszkr eltt, hogy lecsapjon a zskmnnyal hazaindul francia hajkra. Azt is mindenki tudta, hogy a Kidd tpus kapitnyokat fillrre sohasem szmoltattk el feletteseik, akik a jut is, marad is elvt alkalmaztk. Egszen addig, amg a nagypolitikai rdekek mst nem parancsoltak szmukra.
Hhrok Londonban Az uralkod martalcaival gyakran megesett, hogy kirlyuk az brkre kttt alkut az ltaluk kifosztand hatalom uraival. Ilyenkor persze a kalzokat "elfelejtettk” rtesteni. Kidd kapitnyt is megvdoltk, mire a naiv kalz hazatrt Bostonba, hogy az amerikai gyarmatok angol urai eltt tisztzza magt. A feljegyzsek szerint Kidd biztos volt abban, hogy formasg lesz a trgyals, s felmentik. Nem tudhatott arrl, hogy sorsrl mr dntttek a hatalmasok. Lncra verve szlltottk Londonba, ahol mr vrtak r a hhrok. Ugyancsak kora egyik leghrhedtebb figurja volt a rettegett kalzvezr, Fekete Szakll (Blabeard).
Megettk a kanniblt
 |
 |
 |
Johnny Depp fellesztette a kalzok szellemt |
 | Kiddhez hasonlan is az amerikai brit gyarmatok partjai mentn gykdtt, urai tudtval s hasznra. Edward Teach - ez volt Fekete Szakll "becsletes” neve - a zskmny jelents rszt leadta szak-Karolina brit kormnyzjnak. A baj akkor kezddtt, amikor Fekete Szakll vrszemet kapott, s a sajt szakllra is elkezdett hajkat fosztogatni. Vesztt az okozta, hogy szak-Karolina mellett rkapott Virginia tartomnyra is. Anlkl, hogy a zskmnybl juttatott volna Virginia kormnyzjnak. Ilyesmibe ms is belehalt mr. A kormnyz csapatokat kldtt ellene, Fekete Szakllt agyonlttk, majd lefejeztk. Ismt bebizonyosodott, hogy biztonsgosan csak a fnk bevonsval lehet rabolni. Egy francia kalz mg rosszabbul jrt. Francois L’Olonnais elszeretettel tpette ki s ette meg olyan foglyai szvt, akikrt mr nem remlt vltsgdjat. A sors irnija, hogy vgl is a kanniblok stjben vgezte.
Orgia a szigeten
 |

|
 |
1. A kapitny kajtje 2. Evezk 3. Farrboc 4. Frboc 5. Parancsnoki hd 6. Elrboc 7. Harang 8. Raktr 9. Horgony 10. Orrrboc |
 | A kalztrtnelem legnagyobb alakja Henry Morgan volt. Az 1635-ben szletett walesi parasztfi szdt karriert futott be. Matrznak llt, megismert nhny tisztet, akik fantzit lttak abban, hogy idegen hajkat tmadnak meg. Nem tudni, mire viszi Henry Morgan, ha vgig a kirlyi haditengerszet tagja marad. Taln altiszt lesz, fedlzetmester vagy hasonl. De azokhoz csatlakozott, akik tbbre vgytak. Morgan mg hszves sincs, s mr a karibi trsg ura. A trtnszek egyetlen kalzrl sem tudnak, aki ilyen ert gyûjttt volna ssze. Fnykorban harminc hajval s hromezer emberrel tmadhatott egyszerre. Nemcsak katonai, de egyetemes vezetje volt a martalcok seregnek. Kihirdette pldul: a harcban elvesztett jobb lbrt t, a balrt ngy rabszolga jr. Morgantl a fl vilg rettegett, belertve az akkori nagyhatalmak flottit is. Nemcsak tkzeteit vezette zsenilisan, de bvhelyeit is jl vlasztotta meg. Egyik kedvence a mai Haitihez tartoz Tehnsziget volt. Zskmnyszerzs utn jjel-nappal folyt a drid - s a rum. 1699-ben, egy rszeg orgia sorn fklya csapdott az egyik vezrhaj, a hromrbocos Oxford lporraktrba. 350 ember halt meg, Morgan azonban tllte, pedig is a hajn volt. gy szlettek meg a halhatatlansgrl szl mesk, m Henry Morgan mgis halandnak bizonyult. A puskapornl vgzetesebb er brta le. Hallra itta magt.
|